En Ru Ua

Догляд за газоном

Правильний догляд — стрижка, поливання, підгодівля і прополка — відразу позначається на зовнішньому вигляді газону. Але головний результат догляду, який з’являється не відразу, полягає в тому, щоб допомогти траві окріпнути, і тоді незваним гостям — бур’янам, моху і деяким хворобам — буде важче на ньому облаштуватися.


Виберіть тип догляду, який вас цікавить

Стрижка газону

Жодна інша робота з догляду за газоном не займає стільки часу, скільки стрижа. І водночас стрижка є найвідповідальнішою операцією з тих, що проводить рядовий садівник. Не дарма говорять, що ніщо не може так зіпсувати газон, як неправильна стрижка. З цього виходить, що відноситися до неї необхідно максимально серйозно: потрібно регулярно стригти газон і ніколи не зістригати траву дуже коротко.

Газон стрижуть не лише для того, щоб підрізувати траву, що відросла. При правильній стрижці утворюється щільний і красивий трав’яний покрив. Секрет стрижки полягає в тому, що трава має бути настільки висока, щоб коріння отримувало достатню кількість живильних речовин, і досить коротка, щоб газон виглядав красиво. Висота трави повинна залишатися приблизно однаковою протягом всього сезону. Ще грамотна стрижка сприяє вимиранню багатьох видів бур’янів, а також впливає на склад вашого газону.

Висота укосу може вагатися від 3 до 6 см. Звичайний газон зазвичай стрижуть на висоту приблизно 5 см, партерний газон підстригають на 3-4 см. Завищувати або занижувати висоту укосу, характерну для вашого газону, не треба. При постійному заниженні можливе збривання трав, що небезпечно для їх життя, а при частому завишенні по газону можуть поширитися не дуже декоративні трави, завжди присутні на будь-якому газоні.

Дуже не бажано стригти мокрий газон, бо така стрижка найбільше пошкоджує газон. Ще газону дуже шкодить стрижка тріммером, а найбільше нешкідливою стрижкою є стрижка циліндровою газонокосаркою. Разом з верхівками трав стрижка віднімає багато сил в газону, тому після неї дуже корисно обробити газон спеціальним добривом і полити.

Газон стрижуть починаючи з квітня-травня по жовтень. Зазвичай в середині і кінці літа, а також ранньою осінню досить однієї стрижки на тиждень. На початку літа і навесні, коли зростання трави найбільш інтенсивне, необхідно стригти по 2 рази на тиждень.

Щоб газон виглядав акуратним, його краї потрібно регулярно підрівнювати. Зрізану траву слід прибирати. Підрівнювати краї газону можна ножицями з довгими ручками або спеціальним механічним пристроєм. Підрівнювання країв можна уникнути або звести цю операцію до мінімуму, якщо влаштувати довкола газону вузький бордюр.

Провітрювання (Проколювання)

Провітрюють газони спеціальними аераторами, або якщо газон не так великий, звичайними вилами. За допомогою цих інструментів проколюють верхній шар ґрунту, щоб відкрити шлях повітрю і воді до коріння. Все це стимулює утворення щільного дерну. Також аератори розбивають шкідливу повсть — шар ущільненого ґрунту і сухих стебел завтовшки близько 3 см, що залягає на глибині 8 см. Навесні і літом газон проколюють неглибоко, а восени, у вересні, проколювання краще провести вилами на всю їх довжину (відстань між рядами проколів має бути близько 15 см).

Вапнування

Газон рідко потребує вапнування. Цю операцію проводять лише якщо газон виростає на кислому ґрунті, і при очевидних ознаках браку вапна: тонкій і рідкій траві, поширенню по газону мохів і щавелка. При проведенні вапнування вносять приблизно 0,5 кг спеціального товченого вапняку або доломітової муки на 1 м² газону. Операцію краще всього проводити у жовтні-листопаді для кращого розкислювання ґрунту і раз на 2-3 роки. Слід пам’ятати, що вапнування не лише покращує якості ґрунту, але і завдає йому шкоди — по ньому можуть поширитися деякі бур’яни, дощові черв’яки, а також з’явитися грибкові захворювання.

Чистка газону

Кожен газон потребує регулярного чищення. Опале листя, незібрана скошена трава, різне сміття — все це представляє загрозу для газону. Зазвичай, якщо газонокосарка не забезпечена травозбиральником, чищення віяловими граблями проводять кожного разу після стрижки. Це робиться для того, щоб уникнути утворення повсті. Але повсть інколи корисна: під час засухи на газоні спеціально залишають скошену траву, щоб з її поверхні випаровувалося менше води. У будь-яких інших випадках повсть шкідлива — вона перешкоджає проникненню води і повітря до коріння і сприяє розвитку хвороб.

Мульчування

Мульчування — це розподіл по поверхні газону рихлого органічного матеріалу. Суміш для мульчування зазвичай складається з родючого мінерального ґрунту, піску і джерела гумусу. Мета мульчування — заповнити дрібні нерівності, що виникли протягом сезону на поверхні ґрунту, і з часом наростити верхній родючий шар ґрунту. Ця операція дуже корисна для газону тим, що покращує водно-повітряний режим, збільшує дерновою шар ґрунту і насичує його живильними речовинами, стимулює утворення молодих пагонів у газонних трав, вирівнює поверхню газону і так далі. Завдяки регулярному мульчуванню газон стає стійкіший до засухи або перезволоження, а також набуває кращих декоративних властивостей. Для кожного ґрунту потрібна своя суміш для мульчування:

  • суміш для глинистих ґрунтів складається з однієї частини торфу, двох частин суглинку (можна узяти звичайну хорошу землю) і чотирьох частин піску.
  • суміш для суглинних (звичайних) ґрунтів складається з однієї частини торфу, чотирьох частин суглинку і двох частин піску.
  • суміш для піщаних ґрунтів — з двох частин торфу, чотирьох частин суглинку і однієїчастини піску.

Мульчування проводять у вересні або жовтні. За день перед мульчуванням газон можна проколоти вилами, за рахунок цього ефективність мульчування сильно зростає. Перед самим мульчуванням необхідно ретельно почистити газон граблями. Внести слід близько 1,5 кг суміші на один м² газону. Потім як можна рівніше розподілити її по газону. Для цього можна використовувати мітлу або зворотну сторону садових грабель. Для великого газону можна змайструвати спеціальне «правило» з дошки. Внесена суміш не повинна сильно засипати і підминати траву під собою. Вона повинна лише присипати коріння. Стебла трав мають бути вище за суміш. Якщо присипати газон дуже сильно, то, знаходячись під товстим шаром землі, він може частково загинути, і весь наступний сезон буде в лисинах. Проводити мульчування краще всього через рік, проте варто врахувати, що після мульчування газону у вересні охайно виглядати він стане лише наприкінці травня наступного року.

Полив газону

Будь-який газон потребує додаткового поливу. Не поливаючи газон, неможливо тримати його в належному стані. Якщо протягом місячної засухи ви не поливали свій газон, на ньому обов’язково з’являться лисини. Але це не означає, що в будь-який інший час можна обійтися без поливу. На недостатньо зволоженому газоні бур’яни починають поступово витісняти газонні трави.

В середньому газон необхідно поливати один раз на тиждень, в посушливий період — до 2 разів. Дуже частий полив більше шкодить газону. Також шкідливе легке зволоження поверхні газону. Вода повинна проникати на 10 см в глибину ґрунту.

Щоб визначити, чи має газон потребу в поливі, досить пройтися по ньому: якщо після проходу прим’ята вами трава відразу не піднімається, то пора поливати. Ще вірною ознакою є зміна кольору трави. Суха трава має тьмяний, сірий відтінок, а якщо довести газон до крайності — бурий. В цьому випадку терміново потрібний рясний полив. Поливати можна з лійки, якщо газон зовсім маленький, можна зі шланга, направивши пальцем струмінь, а можна спеціальним розбризкувачем. Ідеальний час поливу — вечір або ранок.

Внесення гербіцидів

Гербіциди — це такі речовини, які вбивають на газоні бур'янні рослини, не завдаючи (або завдаючи мінімум) шкоди газонним травам. У всьому світі вже давно широко використовуються різні види гербіцидів. Вони бувають двох видів: спільної (суцільного) і вибірної дії. Ефективнішим, безпечнішим і тому поширенішим є гербіцид вибірної дії. Але він не пригнічує деякі види бур’янів. Для цих бур’янів у продажу зустрічаються гербіциди суцільної дії. Для боротьби з яким бур’яном ефективний кожен гербіцид, повинно бути вказано в інструкції, що додається до нього.

Гербіциди продаються в порошковому і рідкому видах. Порошковий гербіцид вимагає полива через два дні після обробки, а його ефект можна буде побачити лише після одного-двох тижнів. Рідкий гербіцид працює швидше, але для його вживання потрібний садовий обприскувач, марлева пов’язка і рукавички, також при вживанні треба обов’язково захистити прилеглі до газону культурні рослини. Час використання гербіцидів: з середини травня до початку серпня.

Багато фахівців рекомендують застосовувати гербіциди лише в парі з азотовмісним добривом, оскільки це відчутно збільшує ефективність використання. При такій обробці, добриво треба внести на тиждень раніше порошкового гербіциду; рідкий гербіцид змішати з рідким добривом і використовувати. Але якщо добриво в гранульованому вигляді, а гербіцид в рідкому, його треба застосувати лише через тиждень після добрива.

Деякі садівники, через страх зіпсувати газон, уникають використання на ньому садової хімії. Не треба боятися, оскільки різна садова хімія безпечна, але лише при використання згідно з інструкцією.

Внесення добрив

Як вже говорилося, стрижка віднімає в трави багато сил і виснажує корисні живильні речовини, що знаходяться в ґрунті. При цьому швидше виснажуються запаси азоту і повільніше — фосфору і калію. Газон на виснаженому ґрунті зростає слабкий, нездатний протистояти хворобам і витоптуванню. Коренева система такої трави слабо розвинена і не може довго чинити опір засусі.

Щоб відновити втрачені живильні речовини, необхідно регулярно удобрювати газон. Регулярне внесення добрив дуже позитивно позначається на стані газону. Якщо щонеділі удобрювати газон, позитивний ефект буде помітний вже через місяць: трава стане густішою і міцнішою, зникнуть невеликі лисини.

На ринку є велика кількість спеціальних газонних добрив, в основному в гранульованому вигляді. Вибираючи добриво, увагу слід звернути на його склад. У складі комплексних газонних добрив обов’язково мають бути азот (N), фосфор (P) і калій (K).

Елемент Необхідність внесення Результат Джерело Коли краще вносити
АЗОТ – покращує окраску трави, сприяє нормальному зростанню. НЕОБХІДНИЙ
Запаси азоту в ґрунті вичерпуються найшвидше. Слід вносити щонайменше раз на сезон.
Трава стає густою, зеленою і свіжою. При весняній і літній підгодівлі азот повинен переважати. Взимку активне зростання трави небажане — при осінній підгодівлі вміст азоту в добриві має бути низьким. Весняне або літнє комплексне добриво для газону (наприклад, нітроаммофос).
Сульфат амонію
Суха кров
Навесні та влітку
ФОСФОР – укріплює кореневу систему НЕОБХІДНИЙ
Деякі з’єднання фосфору слід вносити кожного сезону
Укріплює кореневу систему. Завдяки цьому навесні трава починає зростати раніше, влітку рослинам стають доступні нові запаси води і живильних речовин, а ранньою осінню стимулюється зростання бокових пагонів. Осіннє комплексне добриво для газону
Кісткова мука
Суперфосфат
Навесні або восени
КАЛІЙ – сприяє нормальному зростанню БАЖАНИЙ
Корисно вносити кожного сезону
Не так необхідний, як азот, але укріплює траву і підсилює її стійкість до засухи, хвороб і втрати окраски. Весняне або осіннє комплексне добриво для газону
Сульфат калiю
Навесні або восени

Вносити такі добрива треба з весни до початку осені. У вересні-жовтні, коли трава перестає рости, вносити азот не можна, оскільки він служить стимулятором росту. В цей час дуже корисно застосовувати спеціальне осіннє добриво, у складі якого азот відсутній.

Слід сказати, що гранульоване добриво не можна вносити у посушливий період. Краще всього подивитися прогноз погоди і удобрювати газон перед дощем. Якщо дощу немає вже тривалий час, то перед підгодівлею варто полити газон і діждатися, доки він висохне. Є загальновідоме правило: «під час підгодівлі трава має бути сухою, а грунт — вологим».